Co to jest logopedia?

Logopedia jest nauką o kształtowaniu mowy, usuwaniu wad oraz nauczaniu mowy. Nazwa „logopedia” wywodzi się od słowa „logos” - słowo, mowa oraz „paideia” - wychowanie.

Znaczy to tyle, co wychowanie, kształtowanie mowy, czuwanie nad jej rozwojem, doskonaleniem i korygowaniem wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.


Czym zajmuje się logopeda?
Logopeda to specjalista zajmujący się profilaktyką wad wymowy, diagnozą i terapią wad wymowy.


Czym zajmuje się neurologopeda?

Neurologopeda to specjalista, który zajmuje się diagnozą i terapiążnych postaci zaburzeń komunikacji spowodowanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, zarówno w przypadku dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Neurologopeda specjalizuje się m.in. w terapii osób z afazją, dysfazją, alalią czy dysartrią.


Należy pamiętać, że w procesie terapii logopedycznej tylko kompleksowe i elastyczne podejście do trudności związanych z rozwojem mowy ma szansę być skuteczne. Każda osoba wymaga indywidualnego traktowania. Dlatego plan terapii i sposób jego realizacji powinien być ustalany po wnikliwej diagnozie i obserwacji. Konieczne jest również dostrzeżenie wzajemnych zależności między różnymi sferami rozwojowymi. Rozwój przebiega pewnymi etapami, które są osiągane poprzez i dzięki wzajemnemu oddziaływaniu. Rozwój mowy stymuluje rozwój myślenia, a rozwój myślenia ma swoje odbicie w mowie. Sekwencyjność rozwoju polega na następstwie i uporządkowaniu określonych umiejętności, a także na wpływie jednych elementów układu na inne. Dlatego też programy terapeutyczne powinny być skierowane na kształtowanie wielu sfer rozwojowych, a także być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta.